Touretteov syndróm
Touretteov syndróm (Gilles de la Tourettov syndróm) je vrodené celoživotné ochorenie mozgu. Príčina nie je dodnes presne známa a postihuje 1 človeka z 1 000, mužov 3–4 krát častejšie než ženy.
Prejavuje sa predovšetkým nápadnými pohybovými tikmi (žmurkanie, trhanie hlavou a končatinami, rôzne grimasy apod.)
Tiky môžu byť i zvukové, napr.:
- nutkavé posmrkávanie
- chrochtanie
- pískanie
- opakovanie viet druhých apod.
Tiky sa zhoršujú pri strese a nedajú sa potlačit vôľou.
Obrovským problémom sú pre týchto ľudí pridružené poruchy:
- Hyperaktivita (zvýšený telesný nekľud, hlučnosť, trvalé hovorenie).
- Nadmerná impulzívnosť (skákanie do reči, vyrušovanie, netrpezlivosť).
- Obsedantne-kompulzívna porucha sprevádza Touretteov syndróm asi v 50%. Jedná sa o vtieravé myšlienky (napr. nepodložený strach, potreba presnosti, úzkosti a depresia) a kompulzia (nutkavé jednanie, prepočítavanie, upratovanie, ohmatávanie, očuchávanie, puntičkárstvo, vykonávanie rôznych rituálov, výbušnosť, agresivita, dokonca asi u 20 % postihnutých sebapoškodzovanie).
- Poruchy pozornosti (ľahké rozptýlenie, nesústredenosť, zábudlivosť, nedokončovanie úloh, zdanlivá neposlušnosť apod.).
- Poruchy učenenia: dyslexia (porucha čítania), dysgrafia (porucha písania) a dyskalkulia (porucha počítania).
- Neslušná gestikulácia a slová sa vyskytuje u 14 % chorých.
Tiky a poruchy správania nie sú „zlozvyky“ a títo ľudia za to nemôžu. Nedá sa to odnaučiť a trestanie nepomôže. Je to pre verejnosť „nepochopiteľné“ ochorenie. Tiež mnohí učitelia a lékári ho nevedia správne rozpoznať.
Ľudia s Touretteovým syndrómem svojím nezvyklým správaním vždy vyvolávajú pozornosť a majú rad problémov s negatívnymi sociálnymi dopadmi. Stredoveká inkvizícia ich dokonca označovala ako posadnutých diablom a upaľovala ich. V škole sa deti snažia tiky potlačovať, čo vedie k nárastu vnútorného napätia. To spôsobuje, že dieťa vyrušuje, je neposedné a neudrží pozornosť. Takmer pravidlom býva posmech spolužiakov a šikana - bohužiaľ niekedy aj ze strany učiteľov. To všetko sa potom odráža na zlom školskom prospechu.
Často pak deti s Touretteovým syndrómem skončia v osobitnej škole, napriek tomu že sú rovnako nadané ako ostatní. Dalšie starosti im nastanú počas dospievania. Neľahko nadväzujú vzťahy a majú konflikty v rodine a na pracovisku. Hanbia sa, preto svoje potiaže skrývajú, a tiež „normálni“ ľudia ich vyraďujú zo svojej spoločnosti. Pritom Touretteov syndróm nemá vplyv na inteligenciu a postihuje vysoko inteligentné osoby rovnako ako menej inteligentné. Ľudia s Touretteovým syndrómem často mávajú nevšedné tvorivé schopnosti. Touretteovým syndrómom trpeli W. A. Mozart, E. Satie, Ch. Dickens a ďalšie výnimočné osobnosti.